EN

Ekip 360 Blog

Google Street View Güvenilir – Profesyoneli (Fotoğrafçısı) seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

12 Haziran 2017 Pazartesi | Google Street View

Bu soruyu cevaplamadan önce şu sorunun cevabına bir yanıt aramak bize yol gösterebilir: Bir Google Street View Güvenilir Profesyonel Fotoğrafçısı nasıl olunur? Bu teknik konuyu, aynı kelimeleri Google da yazıp arttığınızda karşınıza çıkacak “Güvenilir olmak için gerekenler” linkine tıklayıp (Google.com un kriterleridir) rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

                              

Fotoğrafçılıkla ve özellikle 360 derece fotoğraf sanatı ile uğraşıyorsanız ve belli bir bilgi birikimine sahipseniz okuduklarınızdan sonra bu konuda “ortalama” bir sanal tur fotoğrafçısının bile bu özellikleri yerine getirebileceğini rahatlıkla anlayacaksınız demektir. Bunu akredite fotoğrafçılar listesine baktığınızda da kolaylıkla çıkarımsayabileceksiniz. Peki, biz fotoğrafçılar değil ama siz, sizler firmanızın tanıtımını “ortalama” bir sanal tur fotoğrafçısının eline bırakabilir misiniz?  İşletmeniz için çok önemli olacak böyle bir çalışmayı başlatmadan ve gereksiz para ve zaman kaybına neden olabilecek bir kaza yaşamadan önce “Güvenilir Profesyonel” olmak ile “ortalama” olmak arasındaki farkı işletme sahiplerine hangi kriterler gösterecektir? İşte size birkaç kontrol noktası!

 

 1. Kendilerini size nasıl tanıtıyorlar!! Bizler Google Street View Güvenilir Profesyonelleri olarak Google çalışanları değiliz! Google ile belli kurallar çerçevesinde çalışır ve onların bize gönderdiği Google Street View Güvenilir Rozetlerimizi  tanıtım metaryallerimizde, kartlarımızda kullanabilir, bu meyanda Google için çalıştığımızı söyleyebiliriz ancak biz Google çalışanıyız veya Google dan geliyoruz şeklinde aldatıcı bir yaklaşım sergileyemeyiz. Bu kurallar bize açık bir şekilde izah edilmiştir ve aksi davranışlar neticesinde rozetimiz elimizden alınır. O nedenle, kendilerini Google çalışanı olarak gösterenlere veya ima edenlere lütfen güvenmeyiniz. Ayrıca sizinle irtibat kuran kişinin hakikaten Google Street View Güvenilir Profesyoneller listesinde akredite olup olmadığını kontrol edin.
 2. Yaptığımız işin mahiyeti konusunda aşırı derecede abartmaya gidenlere itibar etmeyiniz! Bu hizmet sizi anında Google aramalarda en üst sıralara çıkaracaktır söylemi maalesef piyasada sıkça duymaya başladığımız aldatıcı bir argümandır.
 3. Size sunabildikleri ve çerçevesi çok iyi çizilmiş, her iki tarafın hak ve yükümlülüklerini detaylı bir şekilde belirttikleri sözleşmeleri var mı? Piyasada maalesef sözleşmesi bile olmadan çalışabilen fotoğrafçılar olabilmektedir. Bu durum sizi ciddi hak kayıplarına uğratabilir. Bu konuyu size hızlı bir şekilde aydınlığa kavuşturmanızı sağlayacak çok basit bir yöntem önerelim. İyi bir sözleşmeye sahip firmalar portföylerinde önemli müşterilere sahiptirler. Çünkü büyük firmalar sözleşmelerini her zaman avukatları aracılığıyla kontrolden geçirip onlara onaylatırlar!
 4. Listede yer alan akredite fotoğrafçıların çalışmalarını sergilediği kendi internet sitelerine bağlantıları (link) var mı?
 5. Fotoğrafçılar kendi sitelerini ne kadar profesyonelce hazırlamışlar? Siteleri kendi adlarının başında yer alan “Profesyonelliği” ne kadar yansıtıyor? Yani kendileri de site yapımında başkalarının Profesyonelliklerinden yararlanmışlar mı?
 6. Fotoğrafçıların yaptığı çalışmalarda kendi isim ve ünvanları gerçekten var mı?
 7. Yayına aldıkları işler sadece 360 Photo Sphere (360 derece fotoğraflar) mı, yoksa birbirleri ile bağlantıları olan gerçek sanal turlar mı? (Listede yer alabilmek için fotoğraflar arasında bağlantı kurma becerisi maalesef aranmıyor ve bu konuda mağduriyetler yaşanabiliyor)
 8. Hazırladıkları sitede sizlere ne kadar bilgi aktarıyorlar? Yoksa size abartılı veya noksan bilgi verildiğini mi hissediyorsunuz?
 9. Referansları hakikaten sizi etkileyebildi mi? Çekim kalitesini rahatlıkla fark edebiliyor musunuz? Bunun için aynı anda en az 3 sitenin çalışmasını yan yana koymanızı tavsiye ederiz.
 10. Sektörel tecrübeleri hakkında bilgi sahibi olabiliyor musunuz? Kaç yıldır sanal tur işi ile iştigal ediyorlar. Şu ana kadar ne kadar çekim hizmeti vermişler?
 11. İlave verebildikleri hizmet türleri neler?
 12. Yeni teknolojiyi hizmetlerine adapte edebiliyorlar mı? Yazılım bilgileri var mı?
 13. Fiyat/Kalite/Ekstralar konusunda sizi tatmin edebilecekler mi?

 

Evet, Google Street View Güvenilir Profesyonel Fotoğrafçısı olma kriterleri teknik bir konudur. Onları bizler gerçekleştirdik ve listede yerimizi aldık. Bundan sonrası ise sizin seçim kriterlerinize bağlı bir konudur.

 

EKİP 360

 

Copyright@2016 Diversffect